معرفی انواع تقویم های اقتصادی 🗓️ بهترین تقویم های اقتصادی بروکرهای فارکس🗓️

 • صفحه اصلی
 • معرفی انواع تقویم های اقتصادی 🗓️ بهترین تقویم های اقتصادی بروکرهای فارکس🗓️
0

آشنایی با تقویم اقتصادی| آموزش کار با تقویم اقتصادی

 

همانطور که می دانید تحلیل بازارهای مالی فقط با استفاده از نمودار و چارت های مربوطه و استفاده از ابزارهای تکنیکال میسر نمی شود و هیچ تریدری نیست که نقش اخبار اقتصادی را در بازارهای مختلف  انکار کند.

 

تقویم اقتصادی فارکس-تقویم اقتصادی فارکس امروز-تقویم اقتصادی فارکس چیست

 

همچنین بر کسی پوشیده نیست که تصمیمات و جلسات بانک مرکزی کشورهایی که اقتصاد بزرگی دارند مانند آمریکا و ژاپن یا آلمان ، تاثیرهای بسزایی در روند بازار بر جا می گذارد. از این رو معامله گران می بایست با توجه به نمادهای معاملاتی و استراتژی های معاملاتی خود ، مکررا تقویم اقتصادی بازار جهانی را مرور کنند و از آن آگاه باشند.

بنابراین می توان گفت کاربرد تقویم اقتصادی در تحلیل اخبار اقتصادی جهان است ، در تقویم اقتصادی تنها رویداد های اقتصادی که به صورت روتین و مداوم اتفاق می افتد ، نوشته و بررسی می شود مانند ؛ جلسات فدرال رزرو آمریکا یا نشست بانک مرکزی اروپا و …

 

در اینگونه رویداد های اقتصادی معمولا 3 پارامتر در تقویم اقتصادی دیده می شود :

 • گذشته
 • فعلی
 • پیش بینی جلسه یا نشست پیش رو

 

پر واضح است که معامله گران ، به خصوص تریدر های حرفه ای فارکس ، برای خواندن و بررسی این اطلاعات و باخبر شدن از رویدادهای اقتصادی می بایست از تقویم اقتصادی بازار فارکس ، استفاده کنند ، به همین منظور برخی از بهترین تقویم های اقتصادی فارکس را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

تقویم رویدادهای اقتصادی | بررسی شاخص های اقتصادی

 

همانطور که اشاره شد در تقویم اقتصادی موارد مختلفی ارائه می شود که درجه اهمیت و تاثیر آن در بازارهای بین المللی متفاوت است.

 

شاخص های اقتصادی فارکس-شاخص اقتصادی فارکس-شاخص های اقتصادی بازار فارکس

 

از همین رو برخی از رویدادهایی که تاثیر بیشتری بر روند بازار و به دنبال آن اهمیت بیشتری برای معامله گران دارد شرح می دهیم.

 

تولید ناخالص داخلی GDP

این شاخص نمایان گر ارزش کلیه خدمات ارائه شده و همچنین ارزش کلیه مواد تولید شده یک کشور است که معمولا در طول یک سال بررسی می شود.این شاخص بیانگر میزان رشد اقتصادی یک کشور و مقدار آن است و هرچه مقدار عددی آن رشد بیشتری کند ، به این معناست که بی کاری کمتر شده و اقتصاد آن کشور بهبود یافته است.

 

شاخص بهای تولید کننده PPI  (شاخص تورمی)

این شاخص از دید تولید کنندگان به بازار نگاه می کند وعملا شاخص پی پی آی ، تغییرات بهای تمام شده خدمات و تولیدات را در یک کشورر نشان می دهد.

این شاخص هرماه اعلام می شود و یکی از شاخص هایی است که میزان تورم را در یک کشور نشان می دهد چراکه هرچه هزینه تمام شده مواد خام مورد نیاز برای تولید در صنایع بیشتر شود هزینه نهایی تولیدات نیز بیشتر می شود  و در نتیجه مقدارعددی این شاخص نیز افزایش می یابد.

 

شاخص قیمت مصرف کننده  CPI (شاخص تورمی)

این شاخص نمایانگر مقدار تغییرات قیمت مصرف کننده  در یک کشور است و طبیعتا هر چقدر مقدار آن افزایش بیابد به این معنی است که تورم در آن کشور افزایش یافته است و کاهش آن به معنی کاهش تورم و رشد اقتصادی است، شایان ذکر است که این شاخص نیز مانند شاخص بهای تولید کننده هر ماه اعلام می شود.

 

شاخص مدیران خرید PMI (شاخص تورمی)

این شاخص نشان دهنده روند اقتصادی یک کشور است ، درواقع شاخص پی ام آی نشان می دهد که اقتصاد یک کشور در کدام یک از وضعیت های زیر است:

 • درحال رشد
 • بدون رشد و یک نواخت
 • در حال پس رفت

 

نرخ بیکاری Unemployment Rate (شاخص مربوط به بازار)

این شاخص نشان دهنده به صورت یک درصد ارائه می شود و عملا نشان دهنده درصدی از جمعیت یک کشور است که جویای کار و اشتغال هستند ولی شغلی ندارند.

 

شاخص نرخ بیکاری-نرخ بیکاری-شاخص نرخ بیکاری در فارکس

افزایش مقدار این نرخ ، به معنی مشکلات اقتصادی آن کشور و عدم توانایی اقتصاد آن کشور در ایجاد شغل برای جمعیت جویای شغل است.

 

نرخ تغییرات اشتغال به جز بخش کشاورزی Non Farm Payroll (شاخص مربوط به بازار)

این شاخص یک گزارش از میزان اشتغال صنایع مختلف یک کشور به غیر از بخش کشاورزی است ، این شاخص از این نظر اهمیت دارد که نماینگر کاهش یا افزایش مشاغل در آن کشور است که به صورت ماهانه منتشر می شود و طبیعتا هرچه مقدار آن بیشتر شود ، رشد اقتصادی آن نیز بیشتر شده است.

 

شاخص خرده فروشی Retail Sale (شاخص تورمی)

این شاخص میزان کل پولی که برای خدمات و تولیدات توسط مردم یک کشور خرج شده است را نشان می دهد ، عملا این شاخص نشان دهنده تقاضا برای ارز رایج آن کشور(معمولا دلار آمریکا بررسی می شود) است.

یعنی هرچقدر مقدار این شاخص بیشتر شود یعنی تقاضا برای کالا و خدمات بیشتر شده است و به دنبال آن تقاضا برای ارز رایج آن کشور نیز زیاد تر شده است.

 

تراز تجاری Trade Balance

همانطور که می دانید یکی از نشانه های رشد اقتصادی یک کشوراین است که میزان صادرات نسبت به واردات آن بیشتر شود ، شاخص تراز تجاری شاخص است که این نسبت را نشان می دهد و هرچقدر مقدار آن مثبت تر باشد ، نشان دهنده رشد بیشتر اقتصاد آن کشور است.

 

نرخ بهره بانکی-نرخ بهره بانکی آمریکا-شاخص نرخ بهره بانک مرکزی

 

نرخ بهره بانک مرکزی Interest Rate

نرخ بهره بانک مرکزی در تمام کشورها نماینگر وضعیت اقتصادی آن کشور یعنی سیاست انبساطی و یا سیاست انقباضی بانک مرکزی محسوب می شود.

 

شاخص تولیدات صنعتی IPI

این شاخص به تنهایی میزان کل تولیدات صنایع یک کشور را نشان می دهد که معامله گران با بررسی آن با شاخص های تورمی مانند شاخص خرده فروشی به پیش بینی روند بازار می پردازند.

 

 

دسته بندی شاخص ها و رویداد های اقتصادی

 

همانطور که می دانید رویدادهای اقتصادی چه از نظر زمانی و چه ازنظر تاثیرگذاری ، ممکن است با یکدیگر برابر نیستند بلکه ممکن است  تاثیرگذاری یک رویداد اقتصادی آنقدر زیاد باشد که روند بازار را کاملا برخلاف شاخص ها یا نشست های اقتصادی دیگر تغییر دهد.

همچنین ممکن است یک اطلاعات یک شاخص مهم ، تایید کننده یک رویداد اقتصادی و به دنبال آن تایید کننده یک روند مشخص بازار باشد.

بنابراین به طور کلی می توانیم از جهات مختلف شاخص ها و رویدادهای اقتصادی مختلف را دسته بندی کرد ، برخی از مهمترین دسته بندی های شاخص ها و رویدادهای اقتصادی که هر کدام را بررسی خواهیم کرد عبارتند از :

 • اهمیت رویداد اقتصادی
 • تاثیرگذاری زمانی
 • دوره زمانی

 

اهمیت رویدادهای اقتصادی

 

همانطور که می دانید به طور متناوب رویدادها و نشست های مختلفی اقتصادی در کشور های مختلف برگزار می شود ، که اهمیت آنها با یکدیگر متفاوت است.

 

رویداد های اقتصادی-رویداد اقتصادی-رویدادهای اقتصادی جهان

 

به عنوان مثال تصور کنید که در تاریخ 23 نوامبر قرار است نشست بانک مرکزی کشور مالدیو برگزار شود ، همچنین در همان تاریخ قرار است نشست بانک مرکزی اروپا نیز برگزار شود ، حال فکر می کنید کدام یک بر روی روند ارزش یورو در دنیا تاثیر گذار است؟

پاسخ ساده است ، نشست بانک مرکزی اروپا قطعا تاثیر و اهمیت خیلی بالاتری دارد ،از این روز می توان این رویدادها و نشست ها را در 3 دسته تقسیم بندی کرد:

 • کم اهمیت با رنگ نقره ای یا سفید مشخص
 • اهمیت متوسط با رنگ زرد مشخص می شود
 • با اهمیت با قرمز مشخص می شوند

 

البته رنگ بندی های گفته شده در بالا ممکن است در تقویم های اقتصادی مختلف متفاوت باشد ولی در همه تقویم های اقتصادی معمولا اهمیت و تاثیرگذاری خبر را مشخص شده است.

یکی از بروکرهایی  که تقویم اقتصادی خوب و پرکاربردی دارد ، تقویم اقتصادی آلپاری می باشد که اهمیت خبرها و رویدادهای مختلف اقتصادی را با جزئیات در اختیار معامله گران می گذارد.

 

همانطور که اشاره کردیم ، رویداد های اقتصادی معمولا بر روی کلیه بازار های جهانی تاثیر نمی گذارند و علاوه برآن ، میزان تاثیرگذاری آنها باهم متفاوت است مثلا تغییر نرخ بهره نیوزلند بر روی جفت ارز های مربوط به NZD یا همان دلار نیوزلند بیشترین تاثیر را می گذارد

همچنین تغییر نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا بر روی جفت ارزهایی که دلار آمریکا در آنها وجود دارد و یا طلا و حتی شاخص های مهم بازار سهام آمریکا مانند اس اند پی 500 تاثیر می گذارد.

بنابراین تاثییر تغیرات شاخص های مختلف با هم متفاوت است و علاوه بر آن تغییرات یک شاخص برای پیش بینی روند یک سهام یا یک نماد معاملاتی کافی نیست و معامله گران می بایست عوامل تاثیر گذار بر یک دارای را به دقت بررسی کنند و با بررسی شاخص های مختلف تاثیر گذار بر آن دارای به یک تحلیل درست و یا نزدیک به واقعیت دست پیدا کنند.

 

 

جهت تاثیرگذاری رویدادهای اقتصادی | تاثیرگذاری زمانی رویدادهای اقتصادی

 

به طور کلی خروجی بسیاری از جلسات و یا رویدادهای اقتصادی مهم ، همراه با یک عدد است که معامله گران این اعداد را که در بسیاری از موارد شاخص های اقتصادی کشور ها هستند را به عنوان ابزار های اصلی تحلیل فاندامنتال مورد بررسی قرار می دهند از این رو این شاخص ها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

اندیکاتور های پیش رو:         تراز تجاری

اندیکاتور های دنباله رو :    شاخص قیمت مصرف کننده

اندیکاتور های تصادفی :   شاخص تولید صنعتی

 

به طور کلی اندیکاتورهای پیش رو ، همانطور که از نامش پیداست ، قبل از شروع روند جدید بازار یا تغییر جهت آن کاربرد دارند و معامله گران با استفاده از آن ها می توانند از تغییر جهت روند بازار باخبر شوند.

اندیکاتورهای دنباله رو برخلاف اندیکانور های پیش رو ، بعد از تغییر جهت روند بازار رصد می شوند و عملا روند جدید تایید یا رد می کنند و به معامله گران در تعیین نقطه ورود به معامله کمک می کنند.

اندیکتورهای تصادفی  یک شمای کلی از بازار را مشخص می کنند و شاید بررسی آن با اندیکاتورهای دیگر است که می تواند به معامله گران در شناسایی وضعیت بازار کمک کند ، این اطلاعات ممکن است تایید کننده روند بازار با وضعیت فعلی بازار باشند .

 

بررسی دوره زمانی رویدادهای اقتصادی

 

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم در تقویم اقتصادی فقط آن دسته از رویدادهای اقتصادی قرار می گیرند که به صورت متناوب و یا دوره ای روی می دهند.

 

تقویم اقتصادی فارکس-تقویم اقتصادی فارکس امروز-تقویم اقتصادی فارکس چیست

 

به همین جهت بسیاری از معامله گران برای تحلیل بازار و شناخت روند بازار ، دوره های زمانی این رویداد ها را در نظر می گیرند و بر همین اساس دسته بندی می کنند .

 

به طور کلی رویدادهای اقتصادی را می توان در 3 دوره زمانی تقسیم بندی کرد:

هفتگی : چشم انداز تجاری بانک مرکزی کانادا

ماهانه : شاخص قیمت مصرف کننده

فصلی : تولید ناخالص داخلی GDP

 

 

بهترین سایت تقویم اقتصادی فارکس | وب سایت های دارای تقویم اقتصادی

 

همانطور که دریافتید اطلاعات بسیار مهمی ازتقویم اقتصادی دریافت می شود که برای معامله گران بازارهای مالی ، به ویژه تریدرهای حرفه ای فارکس اهمیت زیادی دارد و از آن مهم تر دسترسی بهتر و سریع تر به این اطلاعات است.

از این رو وبسایت هایی به این منظور وجود دارند که به عنوان مرجع تقویم اقتصادی محسوب می شوند و معامله گران زیادی در سراسر دنیا به این وبسایت ها مراجعه می کنند.

نمی توانیم بگوییم که بهترین سایت تقویم اقتصادی فارکس کدام است چراکه با اینکه رویداد های اقتصادی در همه آن ها یکسان است ولی نحوه ارائه این اطلاعات یا بعضا تحلیل های ارائه شده باهم تفاوت دارد یا حتی رابط کاربری این وبسایت ها هم ملاک انتخاب تریدرهای مختلف خواهد بود ، بهترین سایت های تقویم اقتصادی عبارتند از :

 • فارکس فکتوری Forex Factory
 • دیلی اف ایکس DailyFx
 • اف ایکس استریت FxStreet
 • اینوستینگ Investing
 • بیبی پیپس BabyPips
 • تریدینگ اکونومیکس Trading Economics

 

 

بررسی تقویم اقتصادی فارکس فکتوری

 

اگر تریدر هستید یا حتی اگر پای صحبت های یک تریدر نشسته باشید ، حتما نام این وبسایت یعنی فارکس فکتوری به گوشتان خورده است چرا که این وبسایت از قدیمی ترین و معروف ترین تقویم های اقتصادی فارکس به حساب می آید و تریدر ها جدیدترین اخبار اقتصادی را می توانند از طریق این وبسایت مشاهده و بررسی کنند.

 

فارکس فکتوری-فارکس فکتوری فارسی-فارکس فکتوری چیست-تقویم فارکس فکتوری

 

این وبسایت در ابتدا فقط اخبار و رویدادهای مربوط به بازارهای فارکس را ارائه می کرد ولی امروزه رویدادهای مربوط به بازار فلزات گران بها ، بازار انرژی و همچنین رمزارز های Cryptocurrency را نیز ارائه می دهد ، برخی از امکانات سایت فارکس فکتوری عبارتند از :

 • اطلاعات پایه ای درمورد شاخص های بازار
 • نمودار خبرها
 • اخبار مرتبط
 • تاریخچه خبر یا رویداد و تاثیر آن در گذشته
 • تاثیرگذاری و اهمیت رویداد اقتصادی
 • منبع خبر یا رویداد

 

معامله گران ایرانی نیز از این تقویم اقتصادی استفاده می کنند ولی بسیاری از معامله گران تازه کار به دنبال تقویم اقتصادی فاکس فکتوری به زبان فارسی هستند ولی باید اعلام کنیم که در حال حاضر تقویم فارکس فکتوری فارسی ، وجود ندارد ولی امیدواریم که در آینده نزدیک این امکان برای معامله گران ایرانی نیز فراهم شود.

لازم به ذکر است که این وبسایت نسخه گوشی همراه تقویم اقتصادی خود را نیز برای اندروید و آی او اس ارائه کرده است .

 

 

بررسی تقویم اقتصادی دیلی اف ایکس DailyFx

 

سایت دیلی  اف ایکس ، علاوه بر تقویم اقتصادی جذابی که ارائه کرده است ، بخش های مختلفی مانند استراتژی های معاملاتی و آموزش و اخبار بازار و … را نیز داراست که معامله گران می توانند از آنها نیز استفاده کنند.

ظاهر این وبسایت برخلاف سایت فارکس فکتوری جذاب تر بوده و بخش تقویم آن دارای دو بخش است:

 • تقویم رویداد های بانک مرکزی : 11کشور ارائه شده که بر اساس دوره های زمانی یا بر اساس کشور قابل تنظیم است
 • تقویم اقتصادی : 41 کشور ارائه شده که بر اساس کشور یا تاریخ قابل تنظیم است

تقویم اقتصادی دیلی اف ایکس به صوت اپلیکیشن گوشی همراه نیز ارائه شده و معامله گران می توانند برای اندروید یا آیفون دانلود کنند.

 

 

ویژگی های تقویم اقتصادی اف ایکس استریت FxStreet

 

تقویم اقتصادی اف ایکس استریت ، هم نام جذابی دارد و هم سایت جذابی را داراست ، این وبسایت علاوه بر تقویم اقتصادی امکانات زیادی از قبیل اخبار اقتصادی و چارت و نمودار های نمادهای معاملاتی برای بازارهای معاملاتی مختلف و حتی بخش آموزش فارکس نیز یکی از امکانات این وبسایت به حساب می آید.

در تقویم اقتصادی این وبسایت معامله گران می توانند دربازه های زمانی مورد نظر خودشان به مطالعه و بررسی رویدادهای اقتصادی به پردازند و همچنین لازم به ذکر است که این وبسایت در حال حاضر تقویم اقتصادی مربوط به 44 کشور را ارائه کرده است.

البته معامله گران می توانند برای راحتی استفاده از امکانات این وبسایت و تقویم اقتصادی آن از نسخه گوشی همراه آن نیز استفاده کنند که هم برای اندروید و هم برای آیفون عرضه شده است.

 

 

بررسی امکانات تقویم اقتصادی اینوستینگ Investing

 

سایت اینوستینگ یکی از وبسایت هایی است که در بین معامله گران اعتبار خوبی کسب کرده است ، این وبسایت نیز تقویم اقتصادی مخصوص به خود را ارائه کرده است.

 

تقویم اقتصادی اینوستینگ-تقویم اقتصادی فارکس-تقویم اقتصادی فارکس امروز

 

ولی می توان گفت که دربین تقویم های اقتصادی معروفی که معامله گران در سراسر دنیا از آنها استفاده می کنند این وبسایت جایگاه متفاوتی دارد ، چرا که این وبسایت تقویم اقتصادی مربوط به 98 کشور را ارائه کرده است.

در تقویم اقتصادی اینوستینگ اهمیت رویدادها و تاثیرگذاری آن ها نیز ارائه شده است و همچنین درمورد هرکدام از شاخص ها و نشست های موجود ،توضیحاتی ارائه شده است که معامله گران تازه کار نیز بتوانند از آنها استفاده کنند.

سایت اینوستینگ علاوه بر ارائه تقویم اقتصادی ، اخبار های اقتصادی جهان و وبینارهای آموزشی فارکس و حتی تحلیل های بازارهای مختلف از قبیل : بازار فارکس ، بازار ارزدیجیتال ، بازار کالا ها و … نیز ارائه شده است و تقریبا اکثر این امکانات برای گوشی همراه چه برای اندروید و چه برای گوشی آیفون ، ارائه شده است.

 

 

ویژگی های تقویم اقتصادی تریدینگ اکونومیکس  Trading Economics

 

شاید یکی بهترین تقویم های اقتصادی برای معامله گران ایرانی ، تقویم اقتصادی سایت تریدینگ اکونومیکس باشد ، چرا که این وبسایت به زبان فارسی نیز مطالب خود را ارائه کرده است و از همین رو هم تریدرهای حرفه ای فارکس و هم تریدرهای تازه کار فارکس می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

در این وبسایت معامله گران و تحلیل گران بازارهای مالی می توانند بر اساس اهمیت و تاثیرگذاری رویدادها و همچنین براساس بازه های زمانی دلخواه به بررسی و مطالعه رویدادهای اقتصادی به پردازند.

علاوه بر تقویم اقتصادی ، وبسایت تریدینگ اکونومیکس بخش های دیگری نیز داراست که برخی از آن ها عبارتند از :

 • وضعیت بازارهای جهان و شاخص های مهم
 • جزئیات وضعیت اقتصادی کشور های مختلف
 • تمام شاخص های مهم اقتصادی

شایان ذکر است که امکانات تقویم اقتصادی تریدینگ اکونومیکس فقط برای گوشی های همراه آیفون ارائه شده است و معامله گران می توانند با دانلود آن از اپ استور از این امکانات استفاده کنند.

 

 

بررسی امکانات تقویم اقتصادی بیبی پیپس Baby Pips

 

این وبسایت که از گذشته به عنوان یک مرجع برای آموزش فارکس به صورت حرفه ایی ولی قدم به قدم و با زبان بسیار ساده و جذاب شناخته شده است ، دارای تقویم اقتصادی نیز می باشد.

 

بیبی پیپس-سایت بیبی پیپس-تقویم اقتصادی-آموزش تقویم اقتصادی

 

ویژگی اصلی تقویم اقتصادی وبسایت بیبی پیپ ، رابط کاربری جذاب و ساده آن است و مانند همه تقویم های محتوایی که در وبسایت های دیگر ارائه شده است ، تقویم اقتصادی این وبسایت نیز قابلیت تنظیم بر اساس دوره های زمانی و همچنین به دلخواه را داراست.

البته تعداد کشورهایی که در تقویم محتوایی این وبسایت ارائه شده بسیار محدود است و فقط 9 کشور می باشد ، در تقویم اقتصادی بیبی پیپس جزییات رویداد های اقتصادی نیز ارائه شده و علاوه بر آن منبع مربوط به رویدادهای اقتصادی نیز ارائه شده است.

تقویم اقتصادی این وبسایت برای گوشی های همراه ارائه نشده است و معامله گران و تحلیل گران برای استفاده از آن باید با مراجعه به سایت بیبی پیپس از امکانات آن استفاده کنند.

 

 

تقویم اقتصادی بروکرهای فارکس | کدام بروکر های فارکس تقویم اقتصادی دارند؟

 

همانطور که می دانید کسب اطلاعات از رویداد های اقتصادی  که برای تحلیل فاندامنتال فارکس ، ضروری می باشد ، می تواند برای تریدرها زمان بر باشد، به همین دلیل وجود تقویم اقتصادی در سایت بروکرهای فارکس اهمیت زیادی پیدا می کند.

 

تقویم اقتصادی آلپاری-تقویم اقتصادی فارکس-تقویم اقتصادی بروکرهای فارکس

 

برخی از کارگزاری های فارکس تقویم اقتصادی اختصاصی خود را دارند و برخی دیگر از طریق وبسایت هایی که تقویم محتوایی ارائه می کنند استفاده کرده و محتوای آن ها را عینا برای معامله گران ارائه می کنند.

از این رو منطقی تر است که برای انتخاب بروکر فارکس برای انجام معاملات خود ، بروکری را انتخاب کنید که علاوه بر ویژگی های معاملاتی مناسب  استراتژی های معاملاتی تان ، در صورت امکان دارای تقویم اقتصادی نیز باشند .

در لیست زیر برخی از بروکرهایی که جزو بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانی ها محسوب می شود ، تقویم اقتصادی نیز ارائه شده است:

 

نام تقویم اقتصادی بروکر مهمترین ویژگی ها صفحه بررسی بروکرها
تقویم اقتصادی آمارکتس معرفی بروکر آمارکتس-بررسی بروکر آمارکتس-ثبت نام در بروکر آمارکتس-ویژگی های بروکر آمارکتس محیط این تقویم اقتصادی بسیار ساده و کاربردی است ، برای افزایش سرعت کسب اطلاعات ، طراحی شده است. بررسی بروکر آمارکتس
تقویم اقتصادی آلپاری بروکر آلپاری-همه چیز در مورد بروکر آلپاری-ثبت نام در آلپاری-آموزش بروکر آلپاری این بروکر از تقویم اقتصادی سایت FXStreet استفاده کرده که یکی از معتبرترین تقویم های اقتصادی است. بررسی بروکر آلپاری
تقویم اقتصادی لایت فارکس لایت فارکس بروکر-بروکر لایت فارکس-لایت فایننس-لایت فاینانس-بروکر لایت فایننس تقویم اقتصادی لایت فارکس توسط این بروکربه صورت اختصاصی ارائه شده است و علاوه بر داشتن همه ویژگی های یک تقویم اقتصادی ، تحیلیل های روزانه نیز دارد بررسی بروکر لایت فارکس
تقویم اقتصادی آی سی ام بروکرز بروکر آی سی ام کپیتال-بروکر آی سی ام-بروکر آی سی ام کاپیتال-ثبت نام بروکر ای سی ام این بروکرتقویم اقتصادی سایت Econom day را در سایت خود ارائه کرده است که با داشتن ظاهری ساده یکی از تقویم های اقتصادی بسیار کاربردی محسوب می شود بررسی بروکر آی سی ام بروکرز

 

 

تقویم اقتصادی بروکر آمارکتس Amarkets

 

این بروکر یکی از بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان ،  محسوب می شود که زبان فارسی را پشتیبانی کرده و پشتیبانی فارسی نیز دارد ، برای کسب اطلاعات از تمامی ویژگی ها وجزییات حساب های معاملاتی این بروکر می توانید از صفحه بررسی بورکرآمارکتس ، استفاده کنید .

 

معرفی بروکر آمارکتس-بررسی بروکر آمارکتس- بروکر آمارکتس

 

این بروکر در قسمت تقویم اقتصادی خود ، کلیه رویدادهای اقتصادی مورد نیاز یکی تریدر حرفه ای فارکس را داراست و می توان در جدول رویدادهای اقتصادی ارائه شده این بروکر با دسته بندی بر اساس زمان ، رویدادهای اقتصادی در روز ، هفته ، ماه ، گذشته یا آینده را مشاهده و مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

لازم به ذکر است که اهمیت اخبار و رویداد های اقتصادی در تقویم اقتصادی آمارکتس به با رنگ های زیر مشخص می شوند:

 • نقره ای : کم اهمیت یا بی اهمیت
 • زرد : دارای اهمیت
 • قرمز : اهمیت زیاد

همچنین معامله گران می توانن با کلیک کردن بر روی هرکدام از رویدادها ، توضیحات کوتاهی درمورد آن رویداد و همچنین آمار گذشته آن را بخوانند.

 

معرفی بروکر آمارکتس-بررسی بروکر آمارکتس- بروکر آمارکتس

 

 

تقویم اقتصادی بروکر آلپاری Alpari

 

می توان گفت که اکثر تریدرهایی ایرانی فارکس با این بروکرمعتبر آشنایی دارند ، بروکری که بیش از 20 سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی را دارد و سال هاست که به معامله گران ایرانی خدمات ارائه می کند.

 

بروکر آلپاری-بروکر آلپاری چیست-تقویم اقتصادی آلپاری

 

بروکر الپاری برای ارائه تقویم اقتصادی به معامله گران از وبسایت اف ایکس استریت FxStreet استفاده کرده و با همکاری این وبسایت عملا همه ی رویدادهای ارائه شده در تقویم اقتصادی وبسایت اف ایکس استریت به در بروکر آلپااری ، ارائه شده است.

بنابراین می توان گفت ، تقویم اقتصادی الپاری یکی از بهترین تقویم های اقتصادی ارائه شده در بروکرهای فارکس است و اصلا جای تعجب ندارد که آلپاری معروف ترین بروکر معتبر برای ایرانی ها محسوب می شود.

در این تقویم اقتصادی ، معامله گران می تواننه بازه زمانی دلخواه خود را برای بررسی رویدادهای اقتصادی وارد کنند و یا به صورت روزانه ، هفتگی ، ماهانه ، به مشاهده و کسب اطلاعات از رویدادهای اقتصادی به پردازند .

همچنین در درجه اهمیت رویداد های اقتصادی در این بروکر به صورت یک نوار پر شونده نمایش داده شده است که درجه اهمیت رویداد های اقتصادی با توجه به میزان پر شدن نوار و رنگ آن مشخص می شود:

 • پر بودن یک سوم و رنگ زرد : کم اهمیت یا بی اهمیت
 • پر بودن دوم سوم و رنگ نارنجی : دارای اهمیت
 • پر بودن تمام نواد و رنگ قرمز : اهمیت زیاد

 

بروکر آلپاری-بروکر آلپاری چیست-تقویم اقتصادی آلپاری

 

 

تقویم اقتصادی لایت فارکس Lite Forex

 

لایت فارکس یا لایت فایننس یکی از آن بروکرهایی است که توانسته با خدمات خوبی که معاله گران ایرانی ارائه کرده است ، میزبان انجام معاملات تعداد زیادی از معامله گران حرفه ای فارکس و همچنین تریدرهای تازه کار ایرانی باشد.

 

معرفی بروکر لایت فارکس-بروکر لایت فارکس-بررسی بروکر لایت فارکس

 

این بروکر معتبر ، تقویم اقتصادی اختصاصی خود را ارائه کرده است که حتی در بین وب سایت هایی که فقط تقویم اقتصادی ارائه می دهند نیز قابلیت رقابت را داراست. برخی از ویژگی های تقویم اقتصادی بروکر لایت فارکس عبارتند از :

 • امکان مشاهده تعطیلات رسمی کشور های مختلف
 • تفکیک بودن تقویم اقتصادی و نرخ بهره بانک های مرکزی
 • امکان تنظیم بازه های زمانی دلخواه یا مشاهده به صورت دوره ای
 • ارائه تحلیل کامل روزانه با توجه به تقویم اقتصادی

 

همچنین در تقویم اقتصادی بروکر لایت فاینانس ، با کلیک کردن بر روی هر رویداد ، مختصری درباره آن توضیحات ارائه می شود و علاوه بر آن درجه اهمیت و تاثیرگذاری رویدادهای اقتصادی با 3 دایره رنگی مشخص شده است که به صورت زیر می باشد:

 • یک دایره و زرد رنگ : کم اهمیت یا بی اهمیت
 • دو دایره و نارنجی رنگ : با اهمیت
 • سه دایره و قرمز رنگ : اهمیت بسیار زیاد

 

معرفی بروکر لایت فارکس-بروکر لایت فارکس-بررسی بروکر لایت فارکس

 

 

 

تقویم اقصادی آی سی ام بروکرز ICM Brokres

 

این بروکر علاوه بر داشتن اسپرد استثایی 3 پیپ در نماد های معاملاتی نفت و طلا و همچنین با داشتن گارانتی حد سود و حد زیان در پوریشن های معاملاتی ، میزبان معامله گران زیادی درایران می باشد.

 

بروکر آی سی ام کپیتال-بروکر آی سی ام-بروکر آی سی ام کاپیتال-ثبت نام بروکر ای سی ام

 

همانطور که می دانید این بروکر از گذشته میزبان معامله گران زیادی از ایران بوده است و علاوه بر این با توجه به اینکه سال هاست که معامله گران ایرانی در این بروکر سرمایه های بسیار سنگینی را برای ترید نگهداری می کنند ، می توان گفت این بروکر از اعتبار خوبی نیز برخوردار است.

بروکر آی سی ام بروکرز ، تقویم اقتصادی سایت اکونوم دی Economday را برای استفاده معامله گران در سایت خود فراهم کرده است و معامله گران می توانند با مراجعه به بخش تقویم اقتصادی سایت این بروکر ، رویدادهای اقتصادی دنیا ، به ویژه رویدادهایی که مربوط به نمادهای طلا و نفت است را مورد مطالعه قرار دهند .

در این تقویم اقتصادی اهمیت رویدادهای اقتصادی با ستاره های رنگی مشخص شده است که عبارتند از :

 • ستاره زرد : کم اهمیت
 • ستاره نارنجی : با اهمیت
 • ستاره قرمز : اهمیت زیاد

 

بروکر آی سی ام کپیتال-بروکر آی سی ام-بروکر آی سی ام کاپیتال-ثبت نام بروکر ای سی ام

 

 

تقویم اقتصادی بروکرهای باینری آپشن

 

معامله گران در بروکرهای باینری آپشن ، با توجه به اینکه در این نوع معاملات سرعت انجام معاملات بسیار با اهمیت است ، می بایست اطلاعات مربوط به رویداد های اقتصادی و بازار های مالی را خیلی سریع و در صورت امکان در پلتفرم یا سایت همان بروکری که با آن معاملات خود را انجام می دهند ، مشاهده و بررسی کنند.

 

از این رو در لیست زیر برخی از بروکرهایی که جزو بهترین بروکرهای باینری آپشن برای ایرانیان محسوب می شوند و همچنین دارای تقویم اقتصادی در سایت یا پلتفرم خود می باشند را آماده کرده ایم:

 

نام تقویم اقتصادی بروکر مهمترین ویژگی ها صفحه بررسی بروکرها
تقویم اقتصادی پاکت آپشن پاکت آپشن-بروکر پاکت آپشن-باینری آپشن پاکت آپشن-ثبت نام در پاکت آپشن این بروکر تقویم اقتصادی سایت اینوستینگ Investing.com را برای معامله گران ارائه کرده است که به با ظاهری ساده و کاربردی در کمترین زمان ممکن ، بیشترین اطلاعات نمایش داده می شود. بررسی بروکر پاکت آپشن
تقویم اقتصادی آلپاری باینری آپشن آلپاری-الپاری فیکس کانترکت-فیکس کانترکت این بروکر از تقویم اقتصادی سایت FXStreet استفاده کرده که یکی از معتبرترین تقویم های اقتصادی است. بررسی بروکر آلپاری
تقویم اقتصادی الیمپ ترید الیمپ ترید-باینری آپشن الیمپ ترید-بروکر باینری آپشن الیمپ ترید این بروکر نیز از تقویم اقتصادی سایت اینوستینگ Investing.com استفاده کرده است. بررسی بروکر الیمپ ترید

 

 

تقویم اقتصادی بروکر پاکت آپشن Pocket option

 

پاکت آپشن بی شک یکی از بهترین بروکرهای باینری آپشن است که خوشبختانه به معامله گران ایرانی خدمات ارائه می کند و معامله گران ایرانی به راحتی می توانند از طریق آن کسب سود و درآمد کنند.

 

پاکت آپشن-بروکر پاکت آپشن-باینری آپشن پاکت آپشن-ثبت نام در پاکت آپشن-تقویم اقتصادی پاکت آپشن

 

این بروکر توانسته با محیط جذابی که فراهم کرده است ، مسیر رشد و ترقی در معاملات باینری آپشن فارکس را شبیه یک بازی در بیاورد و عملا بسیاری از معامله گران تازه کار یا علاقه مندان سرمایه گذاری در بازارهای مالی ، این بروکر را برای انجام معاملات باینری آپشن خود انتخاب می کنند.

 

علاوه بر این در بروکر پاکت آپشن ، تقویم اقتصادی سایت اینوستینگ Investing.com قرار گرفته است که معامله گران می توانند برای مطالعه و تحلیل رویدادهای اقتصادی از آن استفاده کنند.

 

پاکت آپشن-بروکر پاکت آپشن-باینری آپشن پاکت آپشن-ثبت نام در پاکت آپشن

 

 

 

تقویم اقتصادی فیکس کانترکت آلپاری Alpari Fix Contract

 

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم ، این بروکر شناخته شده تری بروکر در بین معامله گران ایرانی می باشد و با توجه به اینکه معاملات باینری آپشن نیز در بروکر ارائه شده است.

 

باینری آپشن آلپاری-الپاری فیکس کانترکت-فیکس کانترکت-تقویم اقتصادی آلپاری

 

در نتیجه معامله گران ایرانی می توانند هم از حساب های معاملاتی این بروکر برای معاملات فارکس استفاده کنند و هم از حساب فیکس کانترکت الپاری برای معاملات باینری آپشن استفاده کنند و هم از تقویم اقتصادی الپاری برای تحلیل بازار بهره بگیرند.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم این بروکر پر آوازه ، از وبسایت اف ایکس استریت FxStreet برای ارائه تقویم اقتصادی استفاده کرده است و به همین دلیل ، یکی از بهترین تقویم های اقتصادی در بین بروکرهای فارکس را داراست .

 

بروکر آلپاری-بروکر آلپاری چیست-تقویم اقتصادی آلپاری

 

 

تقویم اقتصادی الیمپ ترید OlympTrade

 

این بروکر یکی از بهترین بروکرهای باینری آپشن است که خوشبختانه به معامله گران ایرانی خدمات ارائه می کند .

 

الیمپ ترید-باینری آپشن الیمپ ترید-بروکر باینری آپشن الیمپ ترید-تقویم اقتصادی الیمپ

 

بروکر الیمپ ترید که به سرعت پلتفرم معاملاتی اش معروف است ، برای معامله گرانی از این بروکر استفاده می کنند تقویم اقتصاید سایت اینوستینگ Investing.com را ارائه کرده است که تا معامله گران این بروکر بتوانند با همان سرعتی که پوزیشن معاملاتی باز می کنند ، بتوانند از تقویم اقتصادی نیز استفاد کنند.

 

الیمپ ترید-باینری آپشن الیمپ ترید-بروکر باینری آپشن الیمپ ترید

 

 

 

اصطلاحات تقویم اقتصادی | آموزش خواندن تقویم اقتصادی

 

بعد از انتخاب کردن یکی از  سایت های تقویم اقتصادی  یا یکی از بروکرهایی که تقویم اقتصادی ارائه کرده است ، می بایست با دانستن قابلیت های تقویم اقتصادی به کسب اطلاعات مورد نیاز خود از بازار های مالی به پردازید.

البته همانطور که می دانید اکثر تقویم های اقتصادی معتبر و پر کاربرد به زبان انگلیسی است ولی با توجه به اینکه اصطلاحات موجود در رویدادهای تقویم های اقتصادی تفاوتی با یکدیگر ندارند و عملا یک نوع ادبیات یکسان دارند.

بنابراین استفاده از تقویم اقتصادی، حتی با دانش کم انگلیسی نیز میسر است چرا که اصطللاحات رایج بازار های مالی در همه جای دنیا و دربین همه تریدرها یکسان است.

برای خواندن رویدادهای موجود در تقویم اقتصادی بعد از وارد شدن به یکی از وب سایت های دارای تقویم اقتصادی ، می توانید رویدادهای مختلف را بررسی کنید .

به عنوان مثال در تقویم اقتصادی بروکر آمارکتس ویژگی های مختلفی برای مشاهده و خواندن رویداد های اقتصادی ارائه شده که با توجه به اینکه تقریبا در اکثر تقویم های اقتصادی یکسان است می توانیم به عنوان نمونه بررسی کنیم.

 

تاریخ رویدادها Date

همانطور که می دانید تاریخ همه رویدادهای اقتصادی از قبل تعیین شده است ، در نتیجه در تقویم های اقتصادی گزینه ای برای تنظیم تاریخ انتشار رویداد های اقتصادی وجود دارد ، از این طریق معامله گران می توانند رویداد ها ی اقتصادی گذشته و آینده را رصد کنند.

 

ساعت رویداد ها Time

در لیست ارائه شده تقویم اقتصادی در کنار هر رویداد اقتصادی ساعت منتشر شدن آن خبر یا رویداد مشخص شده است.

 

کشور منتشر کننده خبر یا ارز مربوط به رویداد  Country & Currency

در این بخش کشوری که رویداد اقتصادی در آن اتفاق افتاده است یا ارز آن کشور نمایش داده می شود تا معامله گران بر اساس استراتژی های معاملاتی و نمادهای معاملاتی که بیشتر با انها ترید می کنند ، رویداد مورد نظر خود را انتخاب کرده و مطالعه کنند.

 

رویداد های اقتصادی-رویداد اقتصادی-رویدادهای اقتصادی جهان

 

اهمیت یا تاثیرگذاری رویدادها  Impact & Importance

در این بخش اهمیت یا تاثیرگذاری یک رویداد ، نمایش داده می شود که معمولا توسط رنگ های مختلف نیز همراه است ولی در اکثر تقویم های اقتصادی از سه رنگ سفید، زرد،نارنجی یا زرد ، نارنجی ، قرمز برای نشان دادن رویداد های کم اهمیت ، با اهمیت و با اهمیت زیاد استفاده می شود.

 

آمار عددی رویدادها

در این بخش که در همه تقویم های اقتصادی وجود دارد معمولا 3 عدد برای آمار ارائه شده در یک رویداد اقتصادی عنوان می شود که عبارتند از :

 • مقدار فعلی Actual : عدد آماری مربوط به آن رویداد بعد از اعلام آن.
 • مقدار گذشته previous : آخرین عدد آماری مربوط به آن رویداد در گذشته
 • مقدار پیش بینی Forecast : مقدار عدد آماری که پیش بینی می شود در این رویداد اعلام شود

 

 

کاربرد تقویم اقتصادی چیست ؟

 

به طور کلی باید بگوییم که تقویم اقتصادی بیشتر بری تحلیل فاندامنتال بازارفارکس و بازارهای مالی کاربرد دارد ، این نوع تحلیل برخلاف تحلیل تکنیکال که براساس نمودار و چارت به دنبال الگوهای مشخصی هستند.

در تحلیل فاندامنتال عوامل بنیادی برای پیش بینی بازار ، بررسی می شود ، درواقع در تحلیل تکنیکال دلیل رشد یا عدم رشد دارایی ها یا یک بازار مشخص و بررسی می شود.

همانطور که می دانید عوامل تاثیر گذار بر دارایی های مختلف با هم یکسان نیستند به عنوان مثال دلایل افزایش یا کاهش قیمت گندم در دنیا با دلایل کاهش یا افزایش قیمت سهام شرکت اپل یکسان نیست.

به همین دلیل معامله گران برای تحلیل فاندامنتال یک دارای به خصوص ، می بایست عوامل تاثیر گذار بر آن را ابتدا بشناسند و سپس مورد مطالعه قراردهند.

برای این کار لازم است که از به صورت مداوم از تقویم اقتصادی استفاده کنند چرا که می توان گفت بیش از 50 درصد اطلاعات مورد نیاز یکی تریدر برای تحلیل فاندامنتال یک دارایی مشخص ، از طریق تقویم اقتصادی و رویداد های مربوط به آن دارایی قابل بررسی و تحلیل است.

 

اهمیت تقویم اقتصادی طلا و نفت

 

یکی از پیچیده ترین و در عین حال جذاب ترین تحلیل های مربوط به نمادهای معاملاتی ، تحلیل طلا می باشد ، چرا که به عوامل بسیار زیادی وابسته است و با پیش بینی درست و اصولی روند قیمتی آن ، تریدرهای حرفه ای فارکس می توانند سود زیادی را کسب کنند .

 

تقویم اقتصادی طلا-تقویم اقتصادی نفت-تقویم اقتصادی جهان

 

باید بگوییم که برای تحلیل روند و شرایط بازار طلا عوامل مختلفی تاثیر گذارند که عبارتند از :

 

 • امنیت بین المللی ( جنگ یا عدم وجود جنگ )
 • وضعیت اقتصادی وارد کنندگان و صادر کنندگان نفت
 • وضعیت اقتصادی دنیا (رکود یا رشد)
 • آب و هوا
 • و …

 

همانطور که خواندید قیمت طلا و نفت و عوامل تاثیر گذار بر این دو دارایی ارزشمند ، بسیار حائز اهمیت است و معامله گران باید زمان زیادی را صرف تحلیل این داده های بنیادی کنند و سپس در یکی از بروکرهای فارکس معاملات خود را انجام دهند.

نکته بسیار پر اهمیت درمورد معامله گران نمادهای نفت و طلا این است که با توجه به زمان زیادی که این تریدرها صرف بررسی این دارایی های می کنند زیاد است و نتیجه تحلیل هایشان نیز بسیار ارزشمند می باشد.

به همین دلیل اکثر تریدرهای نمادهای نفت و طلا با حجم های زیاد معاملات خود را انجام می دهند و همچنین حتما بروکرهایی را انتخاب می کنند که اسپرد ارائه شده در نمادهای های طلا و نفت ، مناسب باشد.

البته بیشتر تریدر های ایرانی می دانند که اکثر معامله گران نفت و طلا ، از طریق بروکر آی سی ام بروکرز معاملات شان را انجام می دهند چرا که در این بروکر اسپرد نمادهای نفت و طلا تنها 3 پیپ است که مقدار آن نیز ثابت می باشد ، علاوه براین ، شاید گارانتی بودن حدود سود و زیان معاملات نیز بی تاثیر نباشد.

 

 

سوالات متداول

📈بهترین بروکر های فارکس📈 که تقویم اقتصادی📆 دارند کدامند؟

برخی از 📈بهترین بروکرهای فارکس📈 که هم خدمات بسیار خوبی به معامله گران ایرانی ارائه می دهند و هم تقویم اقتصادی📅 ارائه کرده اند عبارتند از :

📊بهترین بروکر های باینری آپشن💸 که تقویم اقتصادی دارند 🗓️کدامند؟

بروکرهای باینری آپشنی💸 که هم خدمات بسیار خوبی به معامله گران ایرانی🇮🇷 ارائه می دهند و هم تقویم اقتصادی ارائه کرده اند عبارتند از :

آیا تقویم اقتصادی فارکس🗓️ به زبان فارسی🇮🇷 وجود دارد؟

بله – تقویم اقتصادی🗓️ تریدتیگ اکونومیکس Trading Economis زبان فارسی🇮🇷 را نیز پشتیبانی می کند.

🗓️بهترین سایت تقویم اقتصادی فارکس🗓️ چیست؟

بهترین سایت هایی📉 که تقویم اقتصادی🗓️ ارائه می دهند عبارتند از:

 • فارکس فکتوری Forex Factory
 • دیلی اف ایکس DailyFx
 • اف ایکس استریت FxStreet
 • اینوستینگ Investing
 • بیبی پیپس BabyPips
 • تریدینگ اکونومیکس Trading Economics

چگونه تقویم اقتصادی را به ⏰ساعت ایران🇮🇷 تنظیم کنیم؟

اکثر 📆وبسایت های تقویم های اقتصادی📆 به صورت خودکار با ساعت محلی شما تنظیم خواهند شد.

🗓️تقویم اقتصادی🗓️ چه اهمیتی دارد؟

با توجه به اینکه اکثر 📉نوسانات بازار فارکس📈 ، در زمان مهمترین رویداد های اقتصادی ، روی می دهد از این رو اطلاع از این زمان و نتیجه این رویدادهای اقتصادی و مالی برای کسب سود یا حداقل کردن ریسک ، ضروری است.